• GW Pharmaceuticals se aktivně zaobírá výzkumem konopí jako léku rakoviny plic, prsu, slinivky břišní, melanomu, vaječníků, žaludku, ledvin, prostaty a močového měchýře
  • Hlásí úspěchy i v nedávno provedených studiích zabývajících se konopím a jeho pomoci při mozkových nádorech

GW Pharmaceuticals, farmaceutická firma z Velké Británie, která má na svědomí vývoj velmi nadějného přípravku proti epilepsii - Epidiolexu, hlásí úspěchy z druhé fáze klinických studií zabývajících se léčbou agresivních forem mozkových nádorů pomocí Glioma - terapie na bázi konopí.  

Studie se zabývala konkrétně 21 případy pacientů, kteří trpí na typ mozkového nádoru zvaný "recurrent glioblastoma multiform" (GBM). Výsledek byl následující: "Pacienti, kterým byla podána droga na bázi kombinace THC a CBD, přežili významně delší dobu než ti, kterým bylo podáno placebo."

"Tyto výsledky jsou přinejmenším velmi zajímavé. Léčiva na bázi THC:CBD jsou farmaceuticky velmi  odlišné od všech léků, které se dnes v onkologii běžně používají. V budoucnu by nám léky na bázi konopí mohly nabídnou unikátní terapeutická řešení a také fungovat v synergii se stávající léčbou," vysvětluje vrchní vyšetřovatelka studie a profesorka institutu pro výzkum rakoviny v nemocnici St. James v Leedsu , Susan Short.

Pacienti užívající Glioma přežívají

Účastníci studie, kterým byla podána Glioma přežili v měřítku jednoho roku z celých 83%, oproti pouhým 52% z těch, kteří obdrželi placebo. Průměrná doba přežití byla poté 550 dní pro ty, kteří obdrželi konopnou drogu a 369 dní pro ty, kteří dostali placebo.

Badatelé hlásí vcelku nadějné výsledky i co se vedlejších účinků Gliomu týče - pouze u malého procenta pacientů se vyskytly potíže jako nevolnost, motání hlavy nebo zácpa.

GBM je jednou z nejběžnějších forem mozkových nádorů, je však také zároveň tím absolutně nejsmrtelnějším. Prognóza pro pacienty, u kterých je tento nádor diagnostikován je velmi neblahá - pouhých 28.4% přežije více než rok po diagnóze, zatímco absolutní minimum (3,4%) žije od diagnózy 5 let.

Rakovina mozku léčba konopím

Vedoucí projektu Justin Gover se k problematice vyjádřil následovně: "Je nesmírně důležité, abychom se na léčiva založená na konopné bázi soustředili s mimořádnou pozorností. Výsledky nedávných testů jen dále potvrzují validitu a hodnotu konopí v oblasti léčby nádorů a rakovin."

"Tyto data nadále podněcují další a další výzkum, na který se GW Pharmaceuticals bude soustředit. V následujících měsících budeme s externími experty a regulačními agenturami konzultovat další stěžejní fáze klinického výzkumu a také rozšíření výzkumu se zaměřením na další nebezpečné formy rakoviny."

Léčebné tažení GW Pharmaceuticals

GW Pharmaceuticals je známá zejména pro úspěchy s přípravkem Epidiolex a jeho použitím proti epileptickým záchvatům, zejména u dětí trpících na resistentní formy Epilepsie.

GWP. se výzkumem konopí jako lékem na rakovinu zaobírá již od roku 2007. Od té doby provedla celou řadu studií zabývající se léčbou rakoviny plic, prsu, slinivky břišní, melanomu, vaječníků, žaludku, ledvin, prostaty a močového měchýře.

Kromě výzkumu rakoviny se GW zaobírá také výzkumem použití konopí pro léčbu cukrovky, schizofrenie, Alzheimerovy choroby, Parkinsona a roztroušené sklerózy.

Výzkum této společnosti již dnes vyklíčil ve velké množství patentů, které budou hrát velkou roli v celkovém celosvětovém postupu konopí jako významného léčiva.

Autor: Gage Peake

Překlad: Filip Maral

Zdroje: leafly.com

Obrázky: mages.medicaldaily